O'zbekistonda "Pepsi" ishlab chiqarish bilan shug'ullanuvchi kompaniya "Baraka Market" chakana savdo tarmog'ining to'liq egasi bo'lib oldi
03/03/25, 09:48
Raqobat qo'mitasi “International Beverages Tashkent” MChJ “Urban Retail” MChJ ning 100 foiz ulushlarini birlashtirish bo‘yicha arizasiga rozilik bildirdi.
Raqobat qo‘mitasi davlat tashkiloti sifatida bir korxona boshqasi bilan konsolidatsiyalashayotganda monopol bo'lib qolish xavfini oldini olish uchun yirik shartnomalarda uning roziligi talab etiladi.
O'zbekistonda International Beverages Tashkent MChJ "Pepsi", "7UP'', "Mirinda", Mountain Dew", "Lipton" savdo brendi ostida salqin ichimliklar ishlab chiqarish bilan shug'ullanadi.
''Urban Retail'' MChJ esa "Baraka Market" savdo belgisi ostida supermarketlar tarmog'i hisoblanadi.
Raqobat qo'mitasining maxsus komissiyasi mazkur bitim korporativ tashkiliy o'zgartirish hisoblanishi va raqobat muhitiga ta'sir qilmasligi bo'yicha xulosa bergan.
Bunda ushbu bitim bozorda raqobat muhitiga ta'sir qilish qilmasligi Herfindahl-Hirschman Index (HHI) orqali aniqlanadi.