Kaspi Qozog'iston fintech (moliyaviy texnologiyalar) kompaniyasi bo'lib, raqamli moliyaviy xizmatlar sohasida faoliyat yuritadi.
Kompaniya 2011-yilda Mixail Lomtadze va Vitaliy Ginsburg tomonidan tashkil etilgan.
Avvallari qozog'istonliklar O'zbekistonga pul o'tkazmalarini faqat VISA va Mastercard kartalariga o'tkazish imkoniyati bo'lgan.
Hozirda Kaspi ilovasi Uzcard va Humo kartalari orqali ham o'zaro tranzaksiyalarni amalga oshirish imkon yaratdi.
"Qozog'iston va O'zbekiston o'rtasida azaldan do'stona, oilaviy, biznes aloqalar o'rnatilgan. Odamlar o'zaro mehmon bo'lib tashrif buyurishadi, bu esa doimiy ravishda pul o'tkazmalarini amalga oshirish zarurligini bildiradi", — dedi Kaspi kompaniyasi rahbari Mixail Lomtadze.
Kaspi mobil ilovasidan qariyb 15 million kishi foydalanib keladi.
Shuningdek, biznes uchun kompaniya tomonidan Kaspi Pay nomli ilovasi ham ishlab chiqilgan bo'lib, undan 700 mingdan ortiq tadbirkorlar foydalanishmoqda.
Source: Google Images
DeepSeek sun'iy intellekt startapi investorlarni katta qiziqish bildirishi sababli ba'zi xodimlarga mamlakat tashqarisiga chiqishni taqiqlandi.