"O'zbekiston temir yo'llari" AJ'da Taftish komissiyasi bekor qilindi.
Jamiyatning yagona aksiyadori 2025-yil 17-martda o'tkazgan yig'ilish qaroriga muvofiq korporatsiyadagi Taftish komissiyasi bekor qilindi.
Shuningdek, Jamiyatning "Taftish komissiyasi toʻg'risida"gi Nizomi bekor qilinib, "Yagona aksiyador toʻg'risida"gi, "Kuzatuv kengashi toʻg'risida"gi, "Ijroiya organi toʻgʻrisida"gi nizomlariga o'zgartirishlar kiritilmoqda.
Mazkur qarorni bajarish ijro organi zimmasiga yuklatilgan.
"Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to'g'risida"gi qonunga o'zgartirish kiritilgan bo'lib, 2022-yildan boshlab AJ'larda taftish komissiyasini tuzish majburiy hisoblanmaydi.
Ushbu qonunning 107-moddasiga ko'ra, AJ'ning ijro organidagi lavozimlarni egallagan har qanday shaxslar taftish komissiyasiga moliyaviy-xo'jalik faoliyati to'g'risidagi hujjatlarni taqdim etishga majburdirlar.
Shu orqali taftish komissiyasi har chorakda AJ'ning affiliangan shaxslar bilan tuzilgan, shuningdek, jamiyat nomidan tuzilgan yirik bitimlarning qonunchilik va AJ'ning ichki hujjatlariga qanchalik mos kelishi to'g'risidagi xulosa beradi.