"Liquidity Sweep" nima?
25/02/25, 20:17
Liquidity sweep - bu narx birdan yuqori yoki pastga harakat qilishi natijasida likvid zonalarda soya tashlab ketishi hisoblanadi. Bu harakatlar ko'pincha bozor qatnashchilarining stop-loss va limit orderlarini market-makerlar tomonidan "ovlash" uchun amalga oshiriladi. Aktiv narxi ushbu stop-losslarga tegganidan so'ng, o'z narx harakatini o'zgartiradi. Ya'ni bozor o'zi xohlagan tomonga ketishdan oldin keraksiz o'yinchilarni chiqarib yuboradi. Liquidity Sweep nafaqat sell yoki buy pozitsiya ochgan treyderlarning stop-losslarini ovlaydi. Balki, narx ana "break-out" qilib berdi, endi faqat yuqoriga yoki pastga ketadi deb pozitsiyaga kirgan buy stop yoki sell stop treyderlarni ham zararga kiritadi. Shuning uchun bozorni tahlil qilishda likvidlik zonalarini aniqlab olib, ular ovlangandan keyin savdoga kirgan ma'qul. Yo'qsa, siz o'zingiz "likvid" bo'lib qolishingiz mumkin.